ADANA İL MEM ARGE

14.ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI

14.ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği kapsamında her yıl lise ve üniversite öğrencilerinin katılımlarıyla Uluslararası MEB Robot Yarışması düzenlenmektedir. Mesleki ve teknik eğitimi tanıtma, teknolojiyi erken yaşta öğrencilerle buluşturma kapsamında bu yılki yarışma kategorilerine ortaokul ve dengi okullara yönelik temel seviye kategoriler eklenmiştir. 12 (oniki) kategoride hazırlanan kılavuzlara göre yarışma yapılacaktır.

Ülkemizde meslekî ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, ortaokul ve dengi okullar, ortaöğretim ile yükseköğretim öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amaçları ile Bakanlığımızca Uluslararası MEB Robot Yarışması düzenlenmektedir. Mesleki eğitimi tanıtma ve mesleki eğitime yönlendirme kapsamında bu yıl ki yarışmada ortaokul ve dengi okullarda eğitim gören öğrenciler yarışmaya katılabileceklerdir.

Uluslararası MEB Robot Yarışması 2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Bu yıl 14 üncüsü Şanlıurfa GAP Arena Kapalı Spor Salonunda 8-9-10 Nisan 2020 tarihlerinde; Endüstriyel Robot Kol, Çizgi İzleyen (Temel Seviye), Çizgi İzleyen (İleri Seviye), Hızlı Çizgi İzleyen, İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), Mini Sumo, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Labirent Ustası, Tozkoparan Robot (Temel Seviye), Temalı ve Serbest Proje olmak üzere 12 (oniki) kategoride gerçekleştirilecektir.

 

Bakanlığımız ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğinde düzenlenecek olan 14. Uluslararası MEB Robot Yarışmasının teması "Göbeklitepe", sloganı ise "Ahican Tarihin Sıfır Noktasında" olarak belirlenmiştir. Yarışma başvuruları, 02 Ocak 2020 ? 20 Mart 2020 tarihleri arasında http://robot.meb.gov.tr adresinden gerçekleştirilecektir.

Yarışma klavuzu aşağıdaki linkten indirilebilir:

http://robot.meb.gov.tr/yukleme/robot2020/uygulama_kilavuzu.pdf

Döşeme Mah. Mücahitler Caddesi Yeni Valilik Binası D Blok 1. Kat 01130 Seyhan/ADANA - 03224588371

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.