ADANA İL MEM ARGE

Çukurova Üniversitesi ve Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arasında Protokol İmzalandı

Çukurova Üniversitesi ve Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arasında Protokol İmzalandı

Çukurova Üniversitesi ve Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arasında Protokol İmzalandı

Çukurova Üniversitesi ile Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı; bu protokolle Çukurova Üniversitesi bünyesinde bulunan UZAYMER  (Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi)  Adana ili ve çevresindeki okullara kapılarını açtı. Protokolün amacı, okullarla UZAYMER arasında koordineli etkinliklerle öğrencilere temel bilgiler vermek ve öğrencilerin astronomi bilimine ilgi duymalarını sağlamak olarak açıklandı. Program kapsamında ilk yıl 8 seminer,4 atölye çalışması; 500 öğretmen ve 2000 öğrenci ziyareti hedeflenmektedir.

ÇÜ Rektörlük Senato Toplantı Salonu’nda yapılan Protokol Töreni’ne; Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, UZAYMER Müdürü Prof. Dr. Aysun Akyüz, Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Topaksu ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE yetkilileri katıldı.

UZAYMER Müdürü Prof. Dr. Aysun Akyüz, UZAYMER ’in bugüne kadar farklı etkinliklerde halka açık olduğunu, bu protokolden sonra da kapılarını öğrencilere ve öğretmenlere açacaklarını belirtti. Prof. Dr. Akyüz, astronomi uzmanlarının öğrencilere astronomi bilimi ile ilgili temel ve bilimsel bilgiler aktaracaklarını, hava koşullarının izin verdiği ölçüde ise teleskoplarla ve diğer ekipmanlarla öğrencilerin gözlemler yapabileceğini söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar da okul ziyaretleri ve öğrencilerle yaptığı görüşmeler sonucunda böyle bir çalışmaya gerek duyduklarını ve böyle bir projenin gerek öğrenciler gerek öğretmenler açısından çok faydalı olacağına inandıklarını dile getirdi. Akpınar,  bölgedeki okulların UZAYMER’ den randevu sistemiyle yararlanacaklarını; bu çalışmaların bir program çerçevesinde yapılacağını ve  Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından takip edileceğini  ifade etti.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ise, kentle üniversitenin iç içe olduğunu, üniversitenin kapılarının halka açık olduğunu söyledi. İmzalanan protokolün üniversite açısından da önem arz ettiğini belirten Prof. Dr. Kibar, UZAYMER ‘in alt yapısının yeterli olduğuna dikkat çekerek, “Ne kadar çok öğrenciye eğitim verilirse o kadar çok bilgi üretebiliriz. Bu nedenle de UZAYMER ‘in öğrenci hizmetine açılması hem bizim için hem de çevre okullar için iyi bir fırsat olacak.” dedi.

Tören,  Rektör Pof. Dr. Mustafa Kibar ile İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar’ın protokolü imzalamasının ardından çekilen anı fotoğrafı ile son buldu.

25-12-2015

Döşeme Mah. Mücahitler Caddesi Yeni Valilik Binası D Blok 1. Kat 01130 Seyhan/ADANA - 03224588371

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.