ADANA İL MEM ARGE

Değişim Liderleri Projesi Tamamlandı

Çukurova Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında finanse edilen "Değişim Liderleri Projesi" tamamlandı.  
Değişim Liderleri Projesi Tamamlandı

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi Proje Ekibi tarafından hazırlanan, Çukurova Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Programı 2014 yılı proje teklifi çağrı döneminde 66,320 TL bütçe ile finanse edilen "Değişim Liderleri Projesi" tamamlandı. Proje kapsamında ilimizde görev yapan 500 okul müdürüne yönelik 1 haftalık "Değişim Liderliği" eğitimi ve İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri yöneticileri ile AR-GE personeline yönelik 2 günlük "Etkili İletişim ve Liderlik" eğitimi düzenlendi.

İlgili Haber Metinleri:

 Eğitimde Değişim “Değişim Liderliği” Projesi İle Başladı 

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığı ile Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından doğrudan faaliyet desteği kapsamında finanse edilen “Değişim Liderliği Projesi” Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezinde yoğun katılım eşliğinde düzenlenen törenle başladı. 

“Değişim Liderleri Projesi” Güzel Sanatlar Lisesi’nin hazırlamış olduğu müzik dinletisi ile başladı. Düzenlenen programa, Valimiz Sayın Mustafa Büyük, Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip, Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, Çukurova Kaymakamı Dr. Mehmet Ali Özkan, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, İl Müftüsü Arif Gökce, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, Türk Telekom Sebit Genel Müdür Yardımcısı Sadi Türeli, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin yan sıra bin beş yüze yakın okul yöneticisi katıldı. 

Saygı duruşu, İstiklal Marşının ardından açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar; “Müdürlüğümüze bağlı 1.138 okulda 25.060 öğretmenle 469.692 öğrenciyle eğitim öğretim hizmeti veriyoruz. Kamu alanında değişimin eğitim öğretim hizmetlerimize olumlu yansıyabilmesi ancak bu kadroları mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesi ile yeterli olabileceğinden yola çıkarak “Değişim Liderleri Projesi” adı altında bu eğitim programını planladık.” dedi. Projenin sağlayacağı yararları anlatan Akpınar; “21. Yüzyıl hedeflerini bilen liderlik ve iletişim becerileri gelişmiş eğitim yönetim alanında yetkin sadece okullarına değil, okulların yer aldığı mahalle ve bölgelere de liderlik yapabilecek eğitim yöneticileri yetiştirme hedefi ile yola çıkıyoruz.” dedi. 

Ak Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ise; ”Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğün de çok ciddi değişiklikler var. “Adana’mızda güzel bir kadro şekillendi. Okullarda da birçok değişiklikler yapıldı. en yeni görevine başlayan yöneticilerimize başarılar diliyorum. Milli Eğitim bu toplumun en önemli unsurlarından biridir. Hükümetimiz geldiğimiz noktada en büyük bütçe payını eğitime ayırmaktadır. Biz insanımızın daha iyi, daha güzel yerlere gelebilmesi için eğitimin daha önemli, daha etkin bir şekilde kullanılmasını önemsiyoruz. Düzenlenecek bu bir haftalık eğitimin yararlı olacağını düşünüyorum; çünkü öğrenmenin yaşı yok. Şunu belirtmekte de fayda var, görev aldığınız bölgelerde sizler o yaşadığınız yerlerde o toplumun liderleri konumundasınız yapacağınız her hareket ve çalışmanın çevrenizde bulunan her kesimi etkileyeceğini ve her kesime de örnek oluşturacağınızı düşünüyorum. Bu çalışmaları yaparken sizler toplumu oluşturan bireylerin aileden sonra ilk şekillendiği yerlerde görev yapıyorsunuz yaptığınız görev kutsal, toplumumuzun daha ileriye gidebilmesi için sizinle birlikte çalışan öğretmen arkadaşlarımız ile birlikte gençlerimizi, çocuklarımızı, büyüklerimizi, çevremizdeki insanları eğitirken toplumun nasıl şekilleneceği sizlerin liderlik anlayışı ile mümkün olacaktır.” dedi. 

Adana’nın konumunun önemli ve gelişime açık olduğunu belirten Valimiz Sayın Mustafa Büyük, eğitimin önemli olduğu vurgusu yaparak; “Okul müdürü arkadaşlarımız bu gün daha çok gayret göstermelidir. Eğitimde başarıyı arttırma noktasında karar vererek birinci derecede sorumlu olduklarının bilincinde olmaları gerekiyor. Okul müdürleri okullarının kapasiteleri ve fiziki şartları noktasında çok önemli sorumluluklar yükleniyorlar. Beklentilerimiz öğrencilerimizin okuldaki velilerimizin eğitilmesi başarısı geleceğe hazırlanma noktasındaki önemli mücadelede uyumlu bir iş birliği ortamını hazırlamaları değişimin her zaman sorunlu olduğu düşünülür ama bugün için çok daha anlamlı olduğunu görüyorum.” dedi. 

Açılış dersini Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip verdi. 

Valimiz Sayın Mustafa Büyük, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip ve Prof. Dr. Aytaç Açıkalın’a destek ve katılımlarından dolayı teşekkür ederek tablo hediye etti. 

Okul Müdürlerinin, liderlik ve eğitim yönetimi yeterliklerinin geliştirilmesi amacıyla “Eğitim Yönetimi ve Denetimi” akademik programlarının temel konularının yer alacağı program, mini bir master programı olarak tasarlandı. SEBİT Eğitim ve Bilgi Teknolojileri tarafından programda yer alan dersler vitaminogretmen.com üzerinden Canlı Yayın ile tüm eğitimcilere ulaştırılıyor. 

Okul Yöneticilerinin 30 saatlik eğitim alacağı program kapsamında eğitim camiasının uzman isimleri bir araya geldi. Prof. Dr. Aytaç Açıkalın, Prof. Dr. Ayhan Aydın, Prof. Dr. İnayet Aydın, Doç. Dr. Nurdan Kalaycı, Doç. Dr. Kürşad Yılmaz, Doç. Dr. Yahya Altınkurt, Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök, Emekli TTKB Başkan Yardımcısı H. Alp Boydak, Adana Valiliği Özel Kalem Müdürü ve aynı zamanda “Protokol Kuralları” kitabının yazarı Ayhan Şahin ve Küresel Eğitim Liderleri platformunun kurucusu Gökhan Yücel; okul müdürlerine beş gün boyunca eğitim verecek. 

Beş gün sürecek olan eğitimin okul müdürlerine ve ilimiz eğitimine büyük katkı sağlaması planlanıyor.

 

 

 “Değişim Liderleri Projesi” Sertifika Dağıtım Töreni Yapıldı 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar “Değişim Liderleri Projesi” kapsamında sertifika almaya hak kazanan okul müdürlerine sertifikalarını Çukurova Üniversitesinde düzenlenen törenle verdi. 

Gerçekleşen Sertifika dağıtım törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaplan, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları ve şube müdürleri, Prof. Dr. Aytaç Açıkalın, Prof. Dr. Ayhan Aydın, Prof. Dr. İnayet Aydın, Doç. Dr. Nurdan Kalaycı, Doç. Dr. Kürşad Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök, Emekli TTKB Başkan Yardımcısı H. Alp Boydak ve Küresel Eğitim Liderleri platformunun kurucusu Gökhan Yücel ile Sertifika almaya hak kazanan okul müdürleri Katıldı. 

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığı ile Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından doğrudan faaliyet desteği kapsamında finanse edilen “Değişim Liderliği Projesi” nin okul müdürlerine yönelik 5 gün süren eğitim çalışması sona erdi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, İl Milli Eğitim AR-GE biriminden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Emekli Talim Terbiye Kurulu Üyesi H.Alp Boydak’ın “Beyin Yarımküreleri ve Öğrenme Stilleri” konulu eğitim dersini bir süre Okul Müdürleri ile birlikte dinleyerek, Boydak’a katılımlarından ve desteklerinden dolayı teşekkür edip tablo hediye etti. 

Sertifika dağıtım töreninde eğitimlerini tamamlayan okul müdürlerine hitaben İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, “Sizlere değer vererek bu programa katılan ve haftayı bizimle geçiren saygı değer hocalarımıza ben huzurlarınızda öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bu programın hazırlanmasında mesai arkadaşlarımın ciddi emekleri oldu onlara da teşekkür ediyorum. Sizin düzenli, heyecanlı katılımınız olmasaydı bu eğitimin bir anlamı kalmazdı. Bu gün 30 saatlik son etabı bitirdiniz yazın inşallah 60 saatlik ikinci etaba devam edeceğiz. Amacımız burada aldığınız eğitimlerle okullarınızda daha aktif bir rol ve daha iyi bir hizmet üslenmeniz. Bu atmosferi önümüzdeki aylar içerisinde yapılan çalışmalarla daha iyi bir noktaya birlikte taşıyacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu. 

Sertifika almaya hak kazanan okul müdürlerine sertifikaları dağıtılmasının ardından birlikte Aile fotoğrafı çektirildi. 

Duygularını paylaşmak isteyen bir okul müdürümüz ise kendileri için verilen bu eğitimlerin son derece yararlı olduğunu sözlerine ekleyerek “kendimizi daha iyi bir noktaya taşıyabilmek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’a ve programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.

 

 Etkili İletişim Ve Liderlik Eğitimi Tamamlandı 

            Müdürlüğümüz AR-GE Birimi tarafından hazırlanan ve Çukurova Kalkınma Ajansınca finanse edilen “Değişim Liderleri” projesinin “Etkili İletişim ve Liderlik” eğitimi tamamlandı. 

İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinde görev yapan yöneticiler ile AR-GE personeline yönelik iki günlük “Etkili İletişim ve Liderlik” eğitimi düzenlendi. Proje kapsamında Müdürlüğümüz ve 15 İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’nde görevli tüm yöneticiler ile AR-GE personeline verilen eğitim 28-29 Mart 2015 tarihlerinde Lamos Otel’de gerçekleştirildi. 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Turan AKPINAR’ın konuşması ile başlayan eğitim, uygulamalı etkinlikler ile devam etti. Eğitimden arta kalan zamanlarda İl Millî Eğitim Müdürümüzün liderliğinde bir araya gelen yöneticiler ve ARGE personeli, tanışma toplantısı düzenleyerek çalışmalarına akşam saatlerinde de devam ettiler. 

            Turan AKPINAR eğitim boyunca yaptığı konuşmalarda liderler için özellikle takım olmanın, değişime, gelişime ve öğrenmeye açık olmanın önemine vurgu yaptı. ANKA Koçluk Kurucusu Gökçe Pınar tarafından verilen ve iki gün boyunca yoğun bir tempoda geçen eğitim düzenlenen sertifika töreni ile tamamlandı.

Döşeme Mah. Mücahitler Caddesi Yeni Valilik Binası D Blok 1. Kat 01130 Seyhan/ADANA - 03224588371

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.