ADANA İL MEM ARGE

Mesleki Lisesi Öğrencilerinin Avrupa Stajı KOMPANZASYON Eğitimi Başarıyla Tamamlandı

Mesleki Lisesi Öğrencilerinin Avrupa Stajı KOMPANZASYON Eğitimi Başarıyla Tamamlandı

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Erasmus+ Programı Mesleki Eğitim Öğrenici ve personel hareketliliği projesi kapsamında 4 farklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini temsilen 20 öğrencimiz Portekiz’ de staj faaliyeti gerçekleştirdiler.

Ülkemizde, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türk Ulusal Ajansı) tarafından genel koordinasyonu yürütülmekte olan Erasmus+ programı halen Avrupa genelinden 32 program üyesi ülkenin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Ülkemizin de dâhil olduğu program kapsamında farklı alt başlıklarda projeler uygulanmaya devam edilmektedir. İlimiz de bu noktada programdan azami ölçüde yararlanmaya çalışmaktadır. Özellikle son yıllardaki verilere bakıldığı zaman ülke genelinde her alanda giderek artan oranlarda proje kabul ve uygulama kapasitesini yakalamış olduğumuz da görülmektedir.

Geçtiğimiz üç yıl içerisinde Erasmus+ programı kapsamında başta personel hareketlilik projeleri olmak üzere öğrencilerimizin dâhil olduğu projelerde de üst düzeyde artış olmuştur. Bu kapsamda mesleki eğitim alanında faaliyet gösteren okul ve kurumlarımızdan öğrencilerimizin yurt dışında farklı ülkelerde kendi alanlarında kısa ve uzun süreli stajlarını içeren projeler de hazırlanıp başvuruları yapılmış ve kabul edilerek uygulanmış ve uygulanmaya devam etmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hazırlanan konsorsiyum projeleri ile de ayrıca il genelinde bulunan ve aynı alanda eğitim öğretim faaliyetlerini devam ettiren okullarımız bir araya getirilmekte ve bu okullardan öğretmen ve öğrencilerimizin programdan yararlanmaları sağlanmaktadır. .

Müdürlüğümüz Ar-Ge birimi tarafından 2017 yılı başvuru döneminde hazırlanan ve AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edilerek 47.216€ bütçe tahsisi yapılan 2017-1-TR01-KA102-044302 sözleşme numaralı ve “Elektrik Alanı Öğrencilerinin Avrupa Stajı;Kompanzasyon Eğitimi” isimli Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği projesi ile bünyesinde elektrik-elektronik teknolojileri alanı bulunan Çukurova Elektrik MTAL, Kurttepe Şehit Ali Öztaş MTAL, Yeşilevler MTAL ve Adana MTAL liselerimizin uygulama ortağı olduğu proje kapsamında da her okulumuzdan 5 er olmak üzere 20 Elektrik alanı öğrencimiz kendilerine rehberlik eden 1 er alan öğretmeni eşliğinde Portekiz’in Braga kentinde üç hafta süreyle staj faaliyetleri gerçekleştirmişlerdir.

Hane ve işletmelerde kullanılan elektrik sistemlerinin düzenlenmesini sağlayan Kompanzasyon sistemlerine ilişkin güncel uygulamaları Portekiz’de gören öğrencilerimiz staj yaptıkları işletmelerde birebir uygulamalar gerçekleştirerek işletmelerdeki personelin tecrübesinden faydalanmış ve kendi bilgi ve becerilerini de tanıtmış oldular.

 

21 gün boyunca Portekiz/Braga’da kalan öğrencilerimiz 10 ayrı işletmede ikişer kişi olarak gerçekleştirdikleri staj faaliyeti kapsamında hem teknik eğitimin aldıkları alanın uluslararası boyutunu görme, alanda yapılan çalışmaları yerinde inceleme hem de farklı ülke kültürlerini tanıma imkânları olmuştur. Bulundukları ülkenin yerel özelliklerini tanımaları amacıyla kültürel faaliyetlere de katılan öğrencilerimiz böylece özelde Braga ve Portekiz kültürü hakkında bilgi sahibi olurken genelde Güney Avrupa Bölgesi hakkında farkındalığa ulaşmış oldular.

Döşeme Mah. Mücahitler Caddesi Yeni Valilik Binası D Blok 1. Kat 01130 Seyhan/ADANA - 03224588371

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.