ADANA İL MEM ARGE

Romenlerin Temel Yeteneklerinin Artırılması Erasmus + İtalya Akışı

Romenlerin Temel Yeteneklerinin Artırılması Erasmus + İtalya Akışı

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Romenlerin Temel Yeteneklerinin Artırılması” isimli Erasmus+ Ana Eylem 1 Yetişkin Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği Projesi ile Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde Türkiye’de dezavantajlı toplulukların başında gelen Roman Topluluğun sosyokültürel hayata, eğitim ve iş hayatına dahil olabilmeleri için gerekli temel yeterlikleri kazanmaları hedeflenmektedir. 

Hayat boyu öğrenme politikası ışığı altında Roman nüfusun ağırlıklı olarak yaşadıkları bölgelerdeki 4 Halk Eğitim Merkezlerimizle oluşturduğumuz konsorsiyumla bu kurumlarımızdaki personelin dezavantajlı gruplarla çalışma becerilerini artırıp, bu merkezlerin potansiyel kursiyerleri olan Roman halkımızın temel yeterliklerini geliştirerek insani ve yaşamsal haklarına sahip olmalarına destek olmak amaçlanmıştır.

Projenin İlk eğitim faaliyeti Mayıs ayında Torino, İtalya’da gerçekleştirilmiştir. 5 gün süren “İş Edinebilirliğin Artırılmasına Yönelik Temel Beceriler” başlıklı eğitimle katılımcı personelimiz Romen toplumla yerel halk arasında kültürlerarası arabulucu Ilvia Bajrami ile bir araya gelerek Romenlerin kültürel entegrasyonu noktasında İtalya ve Avrupa düzeyinde gerçekleşen uygulamaları karşılaştırdı. Ayrıca katılımcılar Torino’da azınlık gruplara mesleki beceri kazandıran mesleki eğitim merkezlerini ziyaret ederek mesleki beceri edindirme uygulamalarını yerinde inceledi.

24-10-201824-10-201824-10-2018


Döşeme Mah. Mücahitler Caddesi Yeni Valilik Binası D Blok 1. Kat 01130 Seyhan/ADANA - 03224588371

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.